Naturalny, silny antyoksydant – olejek roucou (annato)

Jednym z mniej znanych i bardziej egzotycznych olejków roślinnych, które stosuje się w pielęgnacji włosów jest olejek z amazońskiego drzewa Roucou. Wykorzystywany od wieków przez rdzennych Indian do ochrony skóry, dziś króluje wyłącznie w ekskluzywnych kosmetykach marek, które zaopatrują głównie salony urody. W czym tkwi sekret olejku roucou?

Skąd pochodzi?

Olejek roucou to składnik, który przywędrował do producentów kosmetyków wprost z Południowej Ameryki, a dokładnie z rejonów tropikalnych lasów Amazonii. Właśnie tam, na kontrolowanych plantacjach, rośnie drzewo Bixa Orellana, które raz do roku wydaje czerwone owoce, które przypominają nieco polskie, kolczaste kasztany o innym kolorze, które w łupinie kryją nawet do pięćdziesięciu czerwonych nasion. To właśnie z tych nasion pozyskuje się drogocenny olejek o kwiatowym, bardzo przyjemnym zapachu, który fenomenalnie sprawdza się zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni oraz przemyśle.

Z czego się składa?

Otrzymywany przez macerację nasion drzewa Roucou olejek jest niezwykle bogatym w składniki odżywcze ekstraktem roślinnym. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, sporą dawkę beta-karotenu (podobno nawet stokrotnie razy większą niż w marchewce) oraz minerałów (głównie magnez, selen, wapń i inne pierwiastki śladowe). Oprócz tego olejek roucou to bogactwo kwasu elagowego, który neutralizuje wolne rodniki, a także aminokwasy, kwas salicylowy, sacharoza oraz witamina A. Poza tym olej z drzewa orleańskiego to jedno z najbogatszych naturalnych źródeł tokotrienoli, które uważane są za najaktywniejsze i najbardziej wartościowe związki witaminy E.

Jak działa?

Idąc za tytułem, warto podkreślić, że olejek annato to najlepszy roślinny antyoksydant. Jego właściwości przeciwutleniające są na tyle silne, że w naturalny sposób zapobiega procesom starzenia się i zdecydowanie poprawia ogólną kondycję skóry oraz włosów. Systematyczne korzystanie z kosmetyków na bazie olejku roucou poprawia elastyczność skóry i włosów, dodaje miękkości i widocznie spłyca pierwsze oznaki starzenia się np. zmarszczki.

Współczesne badania potwierdzają, że olejek roucou to nie tylko świetny kosmetyk, ale również preparat leczniczy. Ma działanie przeciwzapalne i odtruwające, a co za tym idzie jest skuteczny w walce z nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cholesterolu (hipercholesterolemii).