Olejek roucou, czyli właściwości drzewka orleańskiego

Niejednokrotnie spotykamy w kosmetykach składniki o nazwach, które nic nam nie mówią i w sumie nie mamy świadomości tego, co nakładamy np. na swoje włosy. Warto mieć chociaż podstawowe informacje na temat pochodzenia niektórych składników. Na tapecie dzisiaj olejek roucou, który możemy spotkać w niektórych produktach do pielęgnacji włosów. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości?

roucou.jpgOlejek roucou pozyskuje się w procesie wytłaczania na zimno z nasion drzewa Roucou, które spotkać można w rejonach Ameryki Południowej. Nadal niewiele nam to mówi, więc przyjrzyjmy się nieco bliżej tej roślinie. Drzewo Roucou w Polsce występuje pod nazwą arnota właściwa, ale to nie jedyne określenie tego drzewa – łacińskie nazewnictwo to Bixa Orellana, mawia się też o drzewie Annatto, Urucum, Achiote lub drzewku orleańskim. Wszystkie te nazwy dotyczą jednej rośliny, z której nasion pozyskuje się tajemniczy olejek roucou.

Rdzenna ludność Ameryki używała oleju z drzewa Roucou głównie jako ochrony dla skóry przed palącym słońcem i owadami. Z miąższu otaczającego owoce pozyskiwali również czerwony barwnik nazywany biksyną, który służył im do barwienia ciała podczas ceremonii. Do dziś biksynę stosuje się jako barwnik spożywczy i przyprawę, jednak nie te właściwości drzewa orleańskiego są najważniejsze. Olej pozyskiwany z nasion małych drzewek Roucou to bogactwo składników odżywczych. Co znajdziemy w oleju roucou?

Olejek roucou to bogactwo karotenoidów, aminokwasów, sacharozy, kwasu salicylowego, kwasu elagowego i minerałów (selenu, magnezu, wapnia). Bogactwo witamin i minerałów z nasion drzewa orleańskiego sprawia, że olej roucou jest idealnym kosmetykiem, ponieważ:

  • wykazuje silne właściwości przeciwutleniające,
  • eliminuje pierwsze oznaki przedwczesnego starzenia,
  • ochrania przez czynnikami zewnętrznymi (także promieniami UV),
  • działa regenerująco i odbudowującą na strukturę komórkową,
  • zapewnia dogłębne nawilżenie i nadaje miękkości,
  • działa antybakteryjnie i łagodzi podrażnienia.